Rosiczka okrągłolistna

Drosera Rotundifolia. Właściwości zdrowotne rosiczki okrągłolistnej

Jest to jedna z najsłynniejszych roślin znanych jako roślina lecznicza. Drosera jest w wielu krajach rośliną chronioną, którą można wyrywać tylko w razie potrzeby. To wyjaśnia, dlaczego jest to roślina o ograniczonym zastosowaniu w fitoterapii. Ze względu na wygląd fizyczny nadano jej nazwy takie jak rosa słoneczna, muchomor sromotnikowy czy podagrycznik pospolity. Drosera oznacza pokryty rosą i jest tak nazywany ze względu na małe kropelki widoczne na jego liściach, które są produktem wydzieliny gruczołowej z włosków liści.
Chociaż istnieje około 200 gatunków, jedną z jej cech rozpoznawczych jest to, że jest to roślina owadożerna, która żywi się małymi owadami, ponieważ żyje na obszarach pozbawionych składników odżywczych. To nie jest roślina, która jest łatwa do znalezienia, w rzeczywistości rośnie w zimnych miejscach, takich jak wysoko w górach.
Jej kwiaty są małe, a nasiona bardzo drobne, tak że wiatr może je łatwo rozrzucić, a kiełkują na słońcu. Drosera może osiągnąć do 25 centymetrów wysokości i ma bardzo charakterystyczny czerwony kolor na liściach, który jest używany do przyciągania owadów. Kwitnie na początku lata, a cała roślina jest zbierana do celów leczniczych, ponieważ zawiera naftochinony z plombaginą i metylohydrojugonem, flawonoidy, kwasy organiczne i enzymy trawienne.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Właściwości zdrowotne rosiczki okrągłolistnej

Ta owadożerna roślina ma wiele właściwości leczniczych.
1. Dzięki zawartości naftochinonów ma działanie rozkurczowe i antybakteryjne. Jest doskonałym naturalnym środkiem rozluźniającym mięśnie dróg oddechowych. Dzięki temu skutecznie pomaga w łagodzeniu uporczywego kaszlu, suchego i drażniącego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, epizodów astmy (łagodzi świszczący oddech), zapalenia gardła, krtani i procesów grypopodobnych. Pomaga również w wydalaniu śluzu.
2. Pomaga w łagodzeniu alergii dróg oddechowych: jego aktywny składnik jest skuteczny w leczeniu skurczu oskrzeli.
3. Przyczynia się do odblokowania dróg oddechowych, łagodząc duszność i ułatwiając spokojniejsze i bardziej normalne oddychanie.